Prečo sterilizácia/ kastrácia psa a mačky?
Väčšina majiteľov psov a mačiek určite bojuje s obdobiami hárania u svojich psích miláčikov, či už je to nežiadúce farbenie feniek alebo nervozita u psov. V dnešnej dobe su dostupné rôzne metódy ako tieto situácie zvládať. Lenže všetko má svoje pre aj proti. Je už na majiteľovi zvážiť, čo je pre jeho zvieratko najlepšie. Preto je žiadúci istý prehľad o daných možnostiach.
Začneme teda s fenkami a mačkami. Aké sú metódy vyblokovania hárania?
Tzv. neinvazívnou metódou je hormonálne vyblokovanie ruje. Avšak napriek tvrdeniam rôznych farmaceutických firiem, že dané prípravky nemajú nežiadúce účinky, sa po aplikácii daných prípravkov často stretávame so vznikom pyometry (hnisavého zápalu maternice), cukrovky, porúch krvotvorby a narušením pohlavnéhop cyklu. Tieto prípravky vyblokujú cyklus hárania len na určité časové obdobie, cca 5 mesiacov. Avšak nežiadúce účinky ako priberanie pri zachovaní normálnej kŕmnej dávky, ako pred aplikáciou, sa vyskytujú aj pri tejto metóde. Tiež sa môžu časom vytvoriť ovariálne cysty a potom s tým spojené problémy. Možné vedľajšie účinky môžu nastať už po jednej aplikácií. Z toho asi najzávažnejším problémom je už spomínaný hnisavý zápal maternice, kedy to je už život ohrozujúci stav, pri ktorom paliatívne metódy ako ATB terapia spolu s podporou kontrakcií hladkého svalstva maternice pri otvorenej forme, nemusia zabrať a keď tak vo väčšine prípadov len na istý čas. Najideálnejšia v takomto prípade je ovariohysterektómia či už fenky alebo mačky.
Druhou možnosťou vyblokovania hárania je ovariohysterektómia - sterilizácia. Jedná sa o chirurgický zákrok, pri ktorom sa odstraňuje maternica spolu s vaječníkmi. Je to trvalá a 100% metóda. Avšak aj tu sú nežiadúce účinky vo forme priberania pri nereštriktívnom kŕmení. Avšak v dnešnej dobe je množstvo značiek krmív pre sterilizované fenky s ochudobnením o energiu. Druhým nežiadúcim účinkom je možný vznik inkontinencie u starších kastrovaných fen, avšak aj tento stav je riešiteľný. Pozitívami je nemožnosť vzniku pyometry, ovariálnych cýst, tumorov vaječníkov a maternice, cystickej hyperplázie endometria, kedy fenka može v priebehu pár hodín vykrvácať. Taktiež je dôležité kedy sa má sterilizácia vykonať. Samozrejme najideálnejšie je to v anestre, teda medzi dvoma háraniami, alebo ešte lepšie pred prvým háraním, kedy je úplne minimalizovaná možnosť vzniku nádorov na mliečnej žľaze. Sú tiež rôzne metódy ako sa dá sterilizácia vykonať. Preferovanou metódou na Slovensku je klasická metóda s veľkou ranou, ktorá je dosť invazívna. Na našom pracovisku sa vykonáva metóda, pri ktorej sa pretrháva väz (ligamentum suspensorium ovarii), s malou operačnou rankou, t.j. cca 2-5 cm v závislosti od veľkosti psíka a teda aj vaječníka, kedy je aj podstatne skrátená doba rekonvalescencie. Rovnako závisí aj od voľby šijacieho materiálu. Najvhodnejšie je použitie atraumatických vstrebávateľných materálov, ktoré sa dajú použiť na intradermálnu suturu, kde sa potom nemusia vyberať žiadne stehy a výrazne sa aj redukuje vzniknutá jazva. Niekedy po vyhojení ťažko spozorovateľná.
U psov a kocúrov sú možné tiež 2 spôsoby kastrácie. Chirurgická a chemická.
Chemická metóda spočíva v aplikácií čípku pod kožu s pomalým uvoľňovaním účinnej látky, ktorá vyblokuváva produkciu testosterónu a tým aj plodnosť a funkčnosť semenníkov. Daný prípravok nemá negatívne účinky a po skončení účinnosti nastáva plné obnovenie plodnosti. Doba trvania je cca 6 mesiacov. Jedinou nevýhodou je cena, kedy ročná terapia vyjde častokrát drahšie ako samotná chirurgická kastrácia. Táto metóda je vhodná pre nerozhodných majiteľov, prípadne pre tých, čo by v budúcnosti chceli svojho psíka alebo kocúrika zapojiť do reprodukcie.
Pri chirurgickej metóde sa odstraňujú oba semenníky, teda je trvalo zamedzená plodnosť, znížená tvorba testosterónu a tým aj vyblokovanie pohlavného pudového správania. Vedľajšie účinky sú rovnaké pri chemickej aj chirurgickej kastrácií, a to rovnako ako u fen a mačiek, t.j. priberanie pri nereštriktívnom kŕmení.
Toto boli v stručnosti klady a zápory metód kastrácie u samcov a samíc. Teraz je už iba na majiteľovi, ktorú metódu bude preferovať a pre ktorý spôsob sa nakoniec rozhodne.
Tím Veterinárnej kliniky v Nitre, Vet-centrum